Blog

Místo, kde se nestydatě vykecávám
o řemesle i o soukromí

Jak to ve Scriveneru nandat složitým slovům

Právě píšu příběh, kde se často objevuje název bavorského městečka Ingolstadt. Jak se zdá, nebyly mé prsty stvořeny k tomu, aby dokázaly napsat Ingolstadt bez překlepu. Obrátil jsem se na Scrivener, svého parťáka ve zbrani, a objevil Auto-complete list!

Číst dále

Jak naučit Scrivener česky

George R. R. Martin píše svou Ságu ledu a ohně na stařičkém počítači z osmdesátých let. Nemá totiž rád, když mu editor neustále opravuje slova. Možná, že vaše próza není plná cizokrajných názvů a podivných jmen, Jonovi říkáte prostě John a Joffreyemu Goeffrey, a tak byste naopak rádi, aby vám Scrivener sem tam nějakou tu maličkost podtrhl. V následujícím návodu si povíme, jak na to.

Číst dále

Austin Kleon: Roční období

Poté, co 30 let sloužila jako jeptiška v Los Angeles, se Corita Kent přestěhovala do Bostonu, aby žila v ústraní a tvořila. Její byt měl velké arkýřové okno s výhledem na javor rostoucí před domem a ona u něj ráda sedávala a pozorovala, jak se javor mění během ročních období.

Číst dále

O jménech

Nedávno jsem přečetl článek Katky Foltánkové z webu Literární alchymie, ve kterém nádherným způsobem shrnuje všechny tipy, triky, postupy a zásady pro tvorbu jmen literárních postav. Vlastně je tak dobrý, že byste si ho měli přečíst hned teď. Já počkám. Přečteno? Fajn, tak pokračujeme.

Číst dále

Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád dítě

„No, nekoukej tak na mě. Čím déle se budeme loučit, tím to bude horší. Podívej, není to na pořád. Vrať se za dva nebo tři roky a zase tu pro tebe bude místo.” Spánek na mě vrhl poslední zoufalý pohled. Pak se chopil malého kufříku a zavřely se za ním výtahové dveře. O něco málo později ho následovaly i Koníčky, Ambice, Sociální život a Předsevzetí, že budeme stále takoví, jací jsme byli.

Číst dále

Scrivener: Spisovatelův švýcarský nůž

Obědvali jsme se ženou a několika přáteli, když tu se jeden z nich – fotograf – rozvyprávěl o tom, kolik ho stál nový fotoaparát a dva objektivy. Mrkl jsem na svou ženu a pravil: „To jsi ráda, že mám tak nenáročného koníčka, co?” A ona na to: „Jenže ten jeho alespoň vynáší.” Ehm…

Číst dále

Nový web!

Nechvalně známý autor a čerstvý držitel Knihovníkova banánu za povídku Konec vyrukoval bez předchozího varování s novým webem. Podle informací deníku Kulový (dříve Blesk) byl pachatel zadržen a podroben výslechu, jehož autentický přepis vám tímto předkládáme.

Číst dále

Býti tátou

22. října se těsně před druhou hodinou ranní vrhl po hlavě na svět chlapík jménem Sebastián a dal mi tak 3 kila vážící a 49 centimetrů dlouhý důkaz, že jsem skutečně tátou.

Číst dále

10 věcí, které jste možná nevěděli o bleskovídce Katapult

Katapult je nejstarší ze všech bleskovídek. Vznikl totiž jako přepis stejnojmenného příběhu, který jsem před mnoha lety napsal pro své přátele a spolubojovníky v Travianu. V oné verzi nefiguroval Archimédes a chyběla i spousta dalších historických faktů a vtípků. (Většinu z nich se snažím vysvětlit / vyvrátit / omluvit v následujících zajímavostech.)

Číst dále

Pravidla blogárny

Pokud chcete číst tento blog, měli byste se řídit následujícími pravidly. Věřte mi – jde tady o vaše duševní zdraví, reputaci i holý život.

Číst dále