Jak naučit Scrivener česky

George R. R. Martin píše svou Ságu ledu a ohně na stařičkém počítači z osmdesátých let. Nemá totiž rád, když mu editor neustále opravuje slova. Možná, že vaše próza není plná cizokrajných názvů a podivných jmen, Jonovi říkáte prostě John a Joffreyemu Goeffrey, a tak byste naopak rádi, aby vám Scrivener sem tam nějakou tu maličkost podtrhl. V následujícím návodu si povíme, jak na to.

Jak jsem se už zmínil v článku o výhodách a nevýhodách Scriveneru, zatím neexistuje překlad prostředí do češtiny, takže to, o čem se tady bavíme, je skutečně jen český pravopisný balíček, který vám pomůže s kontrolou chyb. Menu, popisy tlačítek, volby nastavení – to všechno zůstane v angličtině. To jen aby bylo mezi námi jasno.

Pakliže spouštíte Scrivener na Macu, je návod velmi jednoduchý. Nemusíte totiž dělat vůbec nic. Máte-li operační systém v češtině, sáhne si Scrivener do systémového slovníku a bude provádět korekturu podle něj.

Jestliže pracujete ve Windows, máte věci ve svých rukou. Udělejte následující:

 1. Zvolte v hlavním menu Tools a v rolovací nabídce Options.
 2. V seznamu vyberte Corrections a vedle položky Dictionary klikněte na Download.
 3. Vyberte Czech a potvrďte.

Teď jen Scrivener zapněte a vypněte – a je to! Přeji hezké a bezchibné psaní!

 

Mohlo by se vám líbit

16 komentářů

 • Ondřej 16. 9. 2017   Odpovědět →

  Dobrý den,

  díky za článek o Scriveneru i o možnosti mít opravy v češtině. Při zkoušení práce s programem jsem narazil na drobný problém – při exportu knihy mi zůstává číslování kapitol v angličtině (Chapter one, Chapter two…). Nevíte jestli se i toto dá nějak nastavit a přizpůsobit?

  Díky za odpověď. ?

  Ondřej

  • Tomáš Pytlík 16. 9. 2017   Odpovědět →

   Dobrý den, Ondřeji,

   v nastavení kompilace mrkněte do sekce Formatting. Označte nejvyšší úroveň a pohledejte kousek níže tlačítko Section Layout…. Vykoukne na Vás nové okno a v něm je v části Prefix to zrádné slovíčko Chapter, které musíte přepsat na české Kapitola ? Místo značky vepište a ve výsledku Vám to bude psát Kapitola 1, Kapitola 2 atd.

   Nemáte vůbec zač a dejte vědět, jestli to dobře dopadlo ?

   • Ondřej 16. 9. 2017   Odpovědět →

    Super, díky moc! Povedlo se. Ještě mě napadá – jde nějak udělat i slovní číslování (Kapitola první, Kapitola druhá…)? To už bych asi chtěl moc, že? ?

    • Tomáš Pytlík 16. 9. 2017   Odpovědět →

     Řečeno stručně: ano, chtěl ? Obávám se, že jediný způsob, jak toho v současné verzi Scriveneru dosáhnout, je vykašlat se na automatické číslování a napsat si to na začátek každé kapitoly ručně.

 • Patt 13. 10. 2017   Odpovědět →

  Dobrý den Tomáši.
  Moc rád nekomentuji, ale ve vašem případě prostě musím! Zkoušel jsem hodně „editorů“, ale nikdy jsem nebyl spokojený. Scrivener jsem objevil někdy před rokem. Stáhl jsem si trial verzi, ale moc jsem z toho nebyl moudrý. Zkoušel jsem pokus – omyl, později si přeložil celý manuál do CZ. Když jsem si přečetl váš článek o „švýcarském noži“ ala Scrivener, přesvědčilo mě to o jeho zakoupení. Nyní jste mi pomohl s instalací češtiny (pravopisu). Úplně mi to nějak uniklo při nastavení – díky. Scrivener používám k blogování, a stále nacházím nové možnosti. Musím s vámi souhlasit – je to opravdu nejlepší „editor“ co byl kdy postaven pro psavce. Od té doby mám stále přehled o svých článcích, i lepší chuť do psaní.

  • Tomáš Pytlík 13. 10. 2017   Odpovědět →

   Zdravím Patte! Díky, že jste prolomil svůj zvyk a tenhle komentář napsal. Mám z něj radost a nádherný pocit autorského zadostiučinění ? Mohu se jen ze zvědavost zeptat, kde najdu Váš blog? Rád bych se mrkl, jak píše a tvoří bratr ve „švýcarském noži“ ?

   • Patt 13. 10. 2017   Odpovědět →

    Zdravím Tomáši.
    Pro vás blog nejspíš nezajímavý, je určen pro úzký okruh lidiček, co se mnou motali kolem skautingu. Děti, které dnes už mají své rodiny, a jsou rozfoukáni po celém světě. Mimochodem – také jste se stal otcem, takže gratuluji ?

    • Tomáš Pytlík 13. 10. 2017   Odpovědět →

     Děkuji, Patte ? Jinak ohledně blogu mě hned tak zhurta neodsuzujte. Takovou legendu Ojibwejů o vzniku lapačů snů si milerád přečtu ?

  • Alice 19. 8. 2021   Odpovědět →

   Dobrý den,
   chtěla bych se pouze ujistit, že jde český balíček po zakoupení licence skutečně stáhnout. (V 30 denním “zkušebním” období to nelze provést.)
   Děkuji předem za odpověď.

   • Tomáš Pytlík 19. 8. 2021   Odpovědět →

    Dobrý den,

    vidíte, tak to je pro mě nová informace. Ve zkušebním období jsem to nezkoušel. Nicméně mám zaplacenou verzi 1.9.16 a teď nově také verzi 3 a s balíčkem nebyl žádný problém. Samozřejmě se bavím o variantách Scriveneru pro Windows.

    Rádo se stalo 🙂

 • Pavel 4. 11. 2018   Odpovědět →

  Ta informace o tom, že mac bude mít českou korekci pravopisu asi už neplatí. Zkouším scrivener 3 a OS Mojave. Kontrola pravopisu nefunguje. Přitom třeba v Pages funguje bez problémů. Dokonce i cizí slova přímo v tomto příspěvku systém podtrhává. Nemáte někdo nějakou radu?

  • Tomáš Pytlík 5. 11. 2018   Odpovědět →

   Tenhle článek jsem psal předtím, než vyšel Scrivener 3, takže je možné, že to u nové verze nefunguje. Zkusím se s tvým dotazem obrátit na člověka, který mi tenkrát ověřoval informace, protože já sám jablečné technologie nepoužívám ?

 • Jan Effenberger 10. 5. 2020   Odpovědět →

  Dobrý den
  Pomalu se zžívám se Scrivenerem, ale narazil jsem na jednu drobnost, kterou nedokážu odstranit. Při psaní textu mi spojku „i“ uprostřed věty tvrdohlavě opravuje na „I“. Mám instalovanou češtinu, ale nikoliv opravování slov. Pouze zapnutou kontrolu gramatiky,

  • Tomáš Pytlík 11. 5. 2020   Odpovědět →

   Dobrý den, Jane,

   stiskněte F12, což Vás zavede do nastavení (Options). Tady překlikněte na záložku Corrections a pohledejte volbu Capitalize „i“. Bude zaškrtnutá a vy ji musíte zrušit 🙂

   Mějte se fajn 😉

Napište komentář