Jak to ve Scriveneru nandat složitým slovům

Právě píšu příběh, kde se často objevuje název bavorského městečka Ingolstadt. Jak se zdá, nebyly mé prsty stvořeny k tomu, aby dokázaly napsat Ingolstadt bez překlepu. Když jsem se ohlédl nazpět, měl jsem dosavadní text plný Ingolsdatů, Inglostadů a Ignolstatů, jen ten Ingolstadt ne a ne trefit.

Abych nemusel po dokončení povídky procházet každý jednotlivý výskyt slova a trpělivě přehazovat písmena podle správného pořadí, obrátil jsem se na svého parťáka ve zbrani – Scrivener. A objevil jsem Auto-complete list!

Myšlenka je to ďábelsky jednoduchá. Předdefinujete si předem slova, která často používáte a z nějakého důvodu je nechcete psát zas a znovu. Scrivener vám pak kouká pod prsty, a když ono slovo naťuknete pár písmeny, nabídne vám rolovací menu, z něhož si jako z bonboniéry slovo vyzobnete.

 

Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co Ingolstadt.

 

Pojďme se mrknout, jak se tahle funkce dá nastavit. Nejdříve musíte vlevo nahoře do nabídky Project a tam klikněte na Auto-Complete List. V dialogu, který na vás vybafne, zadejte ikonkou s pluskem slova, která si má Scrivener pamatovat. (Jen nebuďte tak leví jako já a nenapište si ho tam s překlepem. K čertu s tebou Inglostadte!) Píšete-li česky, pak vřele doporučuji nasázet si do seznamu své prokleté slovo ve všech možných pádech.

 

Ingolstadtským tradičním jídlem je bílý salám s preclíkem. Ve městě sídlí Německé muzeum medicíny a v roce 1776 na místní univerzitě vznikli Ilumináti. S článkem to nijak nesouvisí, jen mi to přišlo zajímavé.

 

A teď pozor. Funkci automatického doplňování Scrivener v základním nastavení nabízí jen scénáristům. Pakliže nepíšete právě scénář, musíte Scriveneru říct, ať vám doplňování povolí i jinde. Vydejte se v hlavním menu do nabídky Tools a pak do Options. Tady klikněte na ikonku Corrections a zamiřte zrakem do části Word Auto-Completion. Měli byste mít zaškrtnuto Suggest completions as you type. Pokud tomu tak není, určitě ho zaškrtněte. Hned pod ním zrušte zaškrtnutí In script mode only.

A je to! Do toho. Klidně to vyzkoušejte.

A víte, co? Díky téhle funkci se mi docela ulevilo a dokonce s rodinou uvažujeme, že se teď v létě do Ingolo… Eh, pojedeme k moři.

 

Zvažujete koupi Scriveneru?

Chcete pomoct těmto stránkám?

Pokud si koupíte Scrivener klikem na níže uvedený banner, dostanu od autorů malou odměnu, která se mi bude náramně hodit, až dorazí příští faktura za webhosting. Já získám klid na duši a vy perfektní spisovatelskou aplikaci s dávkou mé vděčnosti k tomu!

Kupte Scrivener a podpořte www.tomaspytlik.cz

Mohlo by se vám také líbit

Přidat komentář

Dokažte své lidství *

Chcete vědět, co nového chystám?

Novinky, historky od psacího stolu i nebetyčné žvásty najdete na mé facebookové stránce.

Tomáš Pytlík, spisovatel