Jak to ve Scriveneru nandat složitým slovům

Právě píšu příběh, kde se často objevuje název bavorského městečka Ingolstadt. Jak se zdá, nebyly mé prsty stvořeny k tomu, aby dokázaly napsat Ingolstadt bez překlepu. Když jsem se ohlédl nazpět, měl jsem dosavadní text plný Ingolsdatů, Inglostadů a Ignolstatů, jen ten Ingolstadt ne a ne trefit.

Abych nemusel po dokončení povídky procházet každý jednotlivý výskyt slova a trpělivě přehazovat písmena podle správného pořadí, obrátil jsem se na svého parťáka ve zbrani – Scrivener. A objevil jsem Auto-complete list!

Myšlenka je to ďábelsky jednoduchá. Předdefinujete si předem slova, která často používáte a z nějakého důvodu je nechcete psát zas a znovu. Scrivener vám pak kouká pod prsty, a když ono slovo naťuknete pár písmeny, nabídne vám rolovací menu, z něhož si jako z bonboniéry slovo vyzobnete.

 

Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co Ingolstadt.

 

Pojďme se mrknout, jak se tahle funkce dá nastavit. Nejdříve musíte vlevo nahoře do nabídky Project a tam klikněte na Auto-Complete List. V dialogu, který na vás vybafne, zadejte ikonkou s pluskem slova, která si má Scrivener pamatovat. (Jen nebuďte tak leví jako já a nenapište si ho tam s překlepem. K čertu s tebou Inglostadte!) Píšete-li česky, pak vřele doporučuji nasázet si do seznamu své prokleté slovo ve všech možných pádech.

 

Ingolstadtským tradičním jídlem je bílý salám s preclíkem a v roce 1776 na místní univerzitě vznikli Ilumináti. S článkem to nijak nesouvisí, jen mi to přišlo zajímavé.

 

A teď pozor. Funkci automatického doplňování Scrivener v základním nastavení nabízí jen scénáristům. Pakliže nepíšete právě scénář, musíte Scriveneru říct, ať vám doplňování povolí i jinde. Vydejte se v hlavním menu do nabídky Tools a pak do Options. Tady klikněte na ikonku Corrections a zamiřte zrakem do části Word Auto-Completion. Měli byste mít zaškrtnuto Suggest completions as you type. Pokud tomu tak není, určitě ho zaškrtněte. Hned pod ním zrušte zaškrtnutí In script mode only.

A je to! Do toho. Klidně to vyzkoušejte.

A víte, co? Díky téhle funkci se mi docela ulevilo a dokonce s rodinou uvažujeme, že se teď v létě do Ingolo… Eh, pojedeme k moři.

 

Mohlo by se vám líbit

Napište komentář