Scrivener: Spisovatelův švýcarský nůž

Obědvali jsme se ženou a několika přáteli, když tu se jeden z nich – fotograf – rozvyprávěl o tom, kolik ho stál nový fotoaparát a dva objektivy. Mrkl jsem na svou ženu a pravil: „To jsi ráda, že mám tak nenáročného koníčka, co?” A ona na to: „Jenže ten jeho alespoň vynáší.” Ehm… Ta pravá pointa, kterou byste si měli z tohoto příběhu vzít, je, že nástroje, které my autoři používáme, jsou nenáročné na peníze. Platíme je časem, během kterého jsme se je učili používat, protože k nim neexistuje žádný návod a každý z nás má značně odlišnou verzi. Většina našich nástrojů je totiž čistě myšlenkových:

 1. všímavost = myšlenkový nástroj umožňující zachytávání detailů života kolem nás
 2. představivost = myšlenkový nástroj, který nám nad získanými detaily pomáhá pokládat otázky
 3. potrhlost = myšlenkový nástroj, jenž umožňuje zachytávat ty správné detaily a pokládat správné otázky
 4. faktolov = myšlenkový nástroj, který nás žene až do morku problému a vyživuje touhu zjistit více
 5. poznámky = fyzický nástroj, díky němuž se ve všech těch faktech pokoušíme neutopit
 6. příběhotepectví = myšlenkový nástroj umožňující postavit na získaných informacích dobrý příběh
 7. slovotepectví = myšlenkový nástroj, který dokáže překovat příběh tak, aby byl zajímavý pro čtenáře
 8. pravopis = smrtelně důležitý myšlenkový nástroj – kdo říká že ne, zaslouží rybičkovou terapii v nádrži piraní
 9. textový editor = můžete samozřejmě psát i na papír, ale stejně to jednou budete muset přeťukat do elektronické podoby, neboť žijeme ve světě BUDOUCNOSTI!

V tomto článku bych vám rád představil aplikaci, která se na první pohled může zdát jen jako nástroj číslo 9. Ve skutečnosti je to ale MacGyverův švýcarský nůž, který vám dokáže zdatně sekundovat i v bodech 4 – 8. Nicméně bombu ze žvýkačky s ním neuděláte, pokud vás to náhodou napadlo.

Ó Scrivener! Můj Scrivener!

Scrivener je program, který vytvořili spisovatelé pro spisovatele. Pokud bych měl vypíchnout jeho hlavní přednosti, špendlil bych takto:

 • dokáže vás navigovat od poznámek až k rukopisu připravenému pro tisk
 • pomáhá vám udržet pořádek – jak má ovšem tento pořádek vypadat, rozhodujete vy sami
 • nabízí spoustu šikovných nástrojů, ale neošidí vás o žádnou ze svobod tužky a papíru

Scrivener má přibližně stejné množství funkcí jako strýček Skrblík desetníků a přiznám se, že ani já všechny neznám a nepoužívám. Vybral jsem ovšem deset klíčových, které v mých očích dělají Scrivener aplikací cennější než sůl (o zlatě ani nemluvě).

10 důvodů, proč mám rád Scrivener

1. Všechno na jedné hromádce

Pokud otevřete Word, máte před sebou hromádku virtuálních papírů… a to je tak víceméně všechno. Když otevřete Scrivener, uvidíte projekt, který může obsahovat nesčetné množství takových hromádek rozdělených do složek dle vašeho uvážení. Kromě toho do sebe pojme jakékoliv další soubory, které mu nabídnete (textové soubory, pdf, webové stránky, obrázky nebo třeba dokumenty ve Wordu). Scrivener je tak pro mě místo, kde se všechno sbíhá – poznámky, fotky, články z internetu, skeny z knih, popisy postav, míst a cokoliv jiného. Poznámky si většinou nejdřív čmárám do příručního zápisníku, ale tam si zapisuji kde co, takže pokud má daná myšlenka nějakou hodnotu pro dílo, na kterém se chystám pracovat, skončí záhy uložena v příslušném projektu Scriveneru. Až se pustím do skutečného psaní, vím jistě, že všechny potřebné informace leží pohromadě jen jeden klik daleko.

2. Vlastní píseček

Pokud sdílíte počítač s nespisovatelským zbytkem rodiny, jako je tomu u mě, můžete se spolehnout, že vám do vašich souborů nikdo nepoleze. Nestane se vám, že kdosi potřebuje napsat dopis ve Wordu a absolutně zmaten (převážně Wordem samotným) vám umaže kus textu. Stačí jim vysvětlit, že jim tahle aplikace k ničemu není a že je to vaše kolbiště. Projekt ve Scriveneru navíc obsahuje i vlastní koš, kam automaticky putuje vše, co v projektu smažete. Nezapomeňte tedy vysvětlit členům rodiny, že jim ani tento koš k ničemu není a že je to vaše smetiště.

Tady je spisovatelovo!

3. Nástěnka

Nemáte dost místa na nástěnku? Scrivener vám nabídne virtuální. Můžete si na ni vesele připichovat lístečky, prohazovat jedny s druhými a zběsile příběhotepat. Nástěnka je většinou místo, kde s psaním začínám – snažím se dát příběhu tvar a ujasnit si, co v něm chci a co ne. Pak to ještě tisíckrát změním, ale to už je jiná pohádka.

Nástěnka se scénami pana Ippsena. Klikněte pro zvětšení, ale pozor – obsahuje SPOILERY!

4. Kouzla a divy strukturovaného textu

Projekt ve Scriveneru vám umožní čarovat:

 • Můžete z čistého vzduchu vykouzlit složku…
 • …anebo můžete z klobouku vytáhnout list papíru.

Zbytek je na vás. Chcete složku pro každou kapitolu? Máte ji mít. Chcete v každé z nich ještě podsložky pro každou scénu? Jistě, proč ne? Nechcete vůbec nic z toho a raději budete psát všechno na jediný kus virtuálního papíru, jak se to dělá třeba ve Wordu? Jak je ctěná libost. Chcete vytvořit kopii listu k dalším přepisům? No prosím. Ten starý chcete někam schovat do bezpečí? Ale klidně – vytvořte složku nazvanou Bezpečí a šup tam s ním.

Navíc si můžete říct, na jakou velkou část textu se právě chcete dívat – libovolnou složku, pouze některou podsložku nebo třeba jen pár listů. Velice snadno tak můžete pracovat na jedné scéně, aniž by se u ostatních hnulo byť jen písmenko.

Možná vás napadlo, jak vlastně Scrivener pozná, co je součástí vašeho finálního textu a co ne. Tajemství ukrývá (doslova) speciální složka nazvaná Manuscript (tedy Rukopis). Co je v ní, půjde do tisku. Co v ní není, existuje jen pro vás.

První dvě kapitoly mé rozpracované novely Lapači magie. Jak si můžete všimnout, pro kapitoly používám složky a pro scény listy. Složka „Poznámky a texty bokem“ není součástí složky Manuscript, takže se ve výsledném rukopisu neobjeví. Stejně tak mé noticky o postavách a místech ve složkách Characters a Places.

5. Plány uvnitř plánů

Někdy potřebuji pečlivější plánování než jen lístečky na nástěnce. Navíc si rád vedu evidenci o tom, které scény považuje můj vnitřní kritik za hotové, na kterých ještě musím zabrat a které jsem si třeba teprve načrtl. Všechno tohle nabízí takzvaný Outliner. V podstatě jde o tabulku všech listů, kde si ke každému můžete přiřadit stav rozpracování, omrknout počet napsaných slov a přidat si jakékoli další informace potřebujete.

Pan IppsenOutlineru. Klikněte pro zvětšení, ale pozor – obsahuje SPOILERY!

6. Mód absolutního soustředění

Další užitečná věcička je možnost přepnout se do módu, který vám zobrazí jen vámi vybranou část textu a nic jiného. Rozhraní programu je pryč, Windows jsou pryč, Facebook je pryč. Všechno přestává existovat. Jste jen vy, list papíru a vaše fantazie.

Mód absolutního soustředění: Klid, mír, krtci a deštníky…

7. Snapshots

Snapshots by se daly přeložit jak fotografické snímky (hodně tomu napovídá i fakt, že pokud snapshotuděláte, ozve se cvaknutí uzávěrky). U každého listu si můžete vyfotit, jak právě teď vypadá a pak se vesele pustit do jeho přepisování. Když se vám nakonec nebude líbit, co jste s ním udělali, můžete si fotografii vyvolat a text se vrátí do podoby, jakou měl v době vyfocení.

8. Automatické nahrazování

Mám takový zlozvyk, že v rychlosti místo správné české uvozovky pro přímou řeč píšu za sebou dvě obyčejné čárky. Scrivener mi ušetřil práci, protože jsem si v něm nastavil, aby mi dvě čárky okamžitě po napsání nahradil správným symbolem. Připouštím, že podobnou funkcí může mít i Word, ale protože jsem ho opustil zhruba v době, kdy mu vládl démon jménem pan Sponka, nevím to jistě.

9. Automatické ukládání

Jste svobodní, přátelé! Už žádná panika, horečné mačkání Ctrl+S a následné výčitky, že jste to zmáčkli jen jednou za poslední půlhodinu. Scrivener ukládá za vás a dokonce snad při každém slově. Kromě toho umí uložit záložní kopii celého projektu, jakmile program zavřete. Drobnou nevýhodou je, že dokáže ukládat pouze na místní disky (nebo připojenou flashku) a ne někam na internet. To se ovšem dá obejít prográmkem jménem Dropbox.

10. Kompilace

Když je dopsáno, přijde čas poslat text do světa v nějaké úctyhodné podobě. Scrivener tomu říká kompilace, což je proces, ve kterém si nastavíte, jak přesně a do jakého formátu má být vaše dílo exportováno. Například si můžete říct, že kapitolu jedna chcete mít ve výsledku přesně tak, jak jste ji napsali, ale u kapitoly dvě chcete nahradit všechnu kurzívu podtržením. Nevím, proč byste to dělali, ale je to pěkná ukázka toho, že při psaní se můžete soustředit vážně jenom na text a veškeré formátování se dá udělat až v téhle části. Scrivener si všechno nastavení pamatuje pro příště a dokonce pro každý formát zvlášť, takže ze stejného projektu můžete vykompilovat třeba pdf a docx s úplně jiným nastavením. Zvládá i export do epubu, ale bohužel v něm nechává drobné chybky, se kterými můžou mít některé pedantské čtečky problémy.

3 důvody, proč možná Scrivener není pro vás

Některé drobné nevýhody Scriveneru už jsem zmínil, ale dlužím vám ještě tři výraznější.

1. Funguje jen na Windows, macOS nebo iOS

Pokud byste chtěli pracovat na Linuxu nebo na Androidu, máte smůlu. Verze pro Apple a Windows navíc nejsou navzájem kompatibilní, takže ani nemůžete přeskakovat mezi okny a jablíčky.

2. (Ne)mluví česky

Program sám je v angličtině, ale můžete si stáhnou český pravopisný balíček, pokud máte rádi pdtrhávání chib.

3. Není zadarmo

Pravděpodobně bolístka největší. Scrivener pro Windows stojí momentálně 45 dolarů, což je přibližně 990 korun. V době konání NaNoWriMo bývají sezónní slevy, takže se dá pár dolarů ušetřit. Licence Scriveneru je ale docela benevolentní a na jediné sériové číslo můžete aplikací osadit více domácích počítačů. Není tak třeba kupovat licenci zvlášť pro stolní počítač a váš notebook. Určitě vyzkoušejte trial verzi, která vám bude fungovat 30 dní skutečného používání – když tedy jeden den Scrivener nezapnete, do limitu se nepočítá. Sympatické, ne?
 
To je asi tak vše, co jsem vám chtěl o Scriveneru povědět. Kdybyste chtěli vědět víc nebo máte pocit, že jsem v některé části mlel nesmysly, které se nedaly pochopit, určitě mi napište zprávu nebo na zeď Facebooku a já vám rád odpovím jinými nesmysly, které nepůjdou pochopit. Při troše trpělivosti se ale odpovědí určitě dobereme.

 

Mohlo by se vám líbit

13 komentářů

 • Honza 15. 4. 2016   Odpovědět →

  Já jsem Scrivener zkusil. Ale vždycky když ho otevřu úplně se leknu všech těch možností. Je to tak složité, že se bojím začít. Já osobně píšu ve WriteMonkey. To je zdánlivě prosté prostředí, které má ale taky dost možností. Ale hlavně umí dělat zvuky jako starý psací stroj.

  • Tomáš Pytlík 15. 4. 2016   Odpovědět →

   Měl jsem podobný pocit, než jsem si uvědomil, že je nemusím používat všechny ? Množství těch funkcí, které mi přijdou fajn, značně převyšuje množství těch, které se mi nehodí, takže v celkovém součtu se mi Scrivener pořád vyplácí. O WriteMonkey jsem zatím neslyšel, ale zvuky psacího stroje zní absolutně úžasně, takže určitě vyzkouším ?

 • Taky ho používám a rozhodně nelituju peněz, které stál. Nádherně se v něm píšou, sledujou, splétají a rozplétají dějové linie. Když chci, vidím jednu linii jako jednolitý text, pak stačí kliknout a mám ji tak, jak chci – propletenou mezi ostatními linkami. Velmi se hodí poznámky, odkazy, šuplíčky na útržky textů, které (možná) využiju později. Prostě jak píšete – není do dokument, je to projekt.
  Trochu mi vadí čeština, resp. mám na Macu trochu problém, že když text zkompiluju do Wordového nebo i jiného dokumentu, tak mi to nějak divně sází háčky a čárky – kdyby tohle četl někdo, kdo ví, o čem je řeč, a zároveň umí poradit, tak prosím poraďte:-)

  • Tomáš Pytlík 10. 6. 2016   Odpovědět →

   Za sebe bohužel neporadím, Jirko. Píšu na PC a tam to všechno šlape. Nezkoušel jste oficiální support nebo fórum? Třeba se najde někdo s podobným problémem – byť třeba ne přímo s češtinou ?

 • Vážený pane Pytlík,
  dovolte abych Vám poděkoval za podporu a povzbuzení pro začátek používání Scriveneru. Je to dost úžasný nástroj a pokud člověk překoná počáteční potíže, začne objevovat jeho skvělé vlastnosti. Mnohokrát Vám děkuji právě za tuto podporu a cenné tipy, které jste mi dal při naší komunikaci. Přeji mnoho autoských úspěchů a hodně radosti.
  MIchal Cílek

  • Tomáš Pytlík 16. 2. 2017   Odpovědět →

   Děkuji Vám moc, pane Cílku, rád jsem pomohl ? Ať se Vám (nejen se Scrivenerem) daří!

 • Marta 15. 6. 2017   Odpovědět →

  Dobrý den,
  děkuji za přínosný článek, na jeho základě jsem si Scrivener pořídila. ? Chtěla bych se jen zeptat – kde je možné stáhnout ten český pravopisný balíček? Děkuji.

  • Tomáš Pytlík 15. 6. 2017   Odpovědět →

   Dobrý den, Marto,
   díky za pochvalu a vítejte v klubu scriveneristů ? Český balíček nainstalujete přímo v programu. Zvolte v hlavním menu Tools a pak Options. V seznamu vyberte Corrections a vedle položky Dictionary klikněte na Download. Vyberte Czech a potvrďte. Tuším, že se pak Scrivener ještě musí vypnout a zapnout. Mějte se krásně! ?

 • Karel 14. 7. 2019   Odpovědět →

  Ahoj a díky ta tip – zdá se že fakčí i pod linuxem – teď jsem to zkoušel (Ubuntu – poslední verze Wine) – zvažuju zainvestovat – moc se mi to líbí

 • Jan Effenberger 29. 2. 2020   Odpovědět →

  Zkusil jsem nainstalovat demo. bohužel, nevládnu angličtinou a bez toho je pro mě program nesrozumitelný. Mám pocit, že metodou pokus omyl se to nelze naučit ovládat. Bez české lokalizace to nemá smysl.

Napište komentář